USB-C a Thunderbolt 3: Vyzerajú rovnako, ale sú iné


USB-C je už bežná súčasť techniky, ktorá bola implementovaná do telefónov, laptopov aj niektorého príslušenstva. Apple ho využíva aj pre rýchlo-nabíjačky iPhonov. Rozhodne tak už dávno začala vo svete elektroniky revolúcia, a USB-C
už začína nahradzovať staršie konektory. Ale je tu aj Thunderbolt 3, ktorý vyzerá úplne rovnako – avšak nie je, ponúka totiž úplne iné vlastnosti. Aké sú teda rozdiely medzi USB-C a Thunderbolt 3?USB-C pro nabíjení Macbooku

USB-C je len tvar konektoru

Na rovinu hneď na začiatku – USB-C označuje len tvar konektora – podobne, ako je micro USB, USB alebo iné konektory, oproti ktorým však prináša veľa výhod. Niekomu sa môže zdať ďalší konektor ako zbytočnosť – ale opak je pravda. Konektor USB-C ponúka rýchlejšie nabíjanie a prietok prúdu, obojstranné pripojovanie (kábel jednoducho pripojíte, nech je otočený tak či onak), pripojenie viacerých zariadení súčasne alebo vyššiu rýchlosť prenosu.

USB-C kabel pro Apple Macbook

Parametre konektoru USB-C:

  • Nový štandard USB 3.1 Gen2 a USB 3.2 umožňuje rýchlejšie dobíjanie aj prenos dát (až 20 Gb / s, čo je 4x rýchlejšie ako u predchodcu)
  • Prietok prúdu až o sile 20V / 5A (namiesto bežných 5V / 1A) umožňuje oveľa rýchlejšie nabíjanie
  • Pomocou USB-C je možné napájať celý rad zariadení, napr. Macbook, monitor, externý disk atď.
  • Univerzálne použitie umožňuje prenos obrazu HDMI, VGA alebo DisplayPort (stačí pripojiť redukciu s príslušným konektorom)

Macbook USB-C


Mohlo by vás zaujímať: Pripájajte k Macbooku čokoľvek s USB-C rozbočovačom


Thunderbolt 3 je rozhranie (vlastnosť kábla)

A teraz k vysvetleniu výrazu „Thunderbolt 3“, ktoré označuje rozhranie (vlastnosti) daného kábla. Niekomu sú možno bližšie pojmy USB 3.1 alebo USB 3.2 označujúce štandard, teda vlastnosti (a najmä potom prenosovú rýchlosť) u ostatných USB-C, ktoré používajú výrobcovia okrem Apple. Medzi vlastnosti kábla Thunderbolt 3 patrí extra-rýchly prenos dát (až 40 Gb/s), oveľa rýchlejšie nabíjanie (majú najnovšie MacBooky) alebo prenos obrazu v rozlíšení až 4K.

USB-C kabel Thunderbolt 3 pro Macbook

Pomocou jedného jediného konektora USB-C s rozhraním Thunderbolt 3 tak pripojíte hneď niekoľko zariadení, a nemusíte kupovať iné. Pretože ale jeho úplná integrácia ešte nejakú dobu potrvá, môže byť nevyhnutné pripájať staršie zariadenia ako napr. monitory alebo televíziu s pomocou redukcie (tá býva ale oveľa lacnejšie ako kábel, a navyše je malá a ľahko prenosná).

Parametry rozhrania Thunderbolt 3:

  • Komunikuje cez konektor USB-C
  • Najvyšší štandard, ktorý umožní prenos dát rýchlosťou až 40 GB/s
  • Využiť ho možno pre extra-rýchly prenos dát, ale aj pre napájanie MacBooku alebo grafický výstup až v 4K rozlíšení pri 60 Hz

USB-C Thunderbolt 3 - připojení monitoru

Možno ste stretli aj s označením Thunderbolt (bez čísla), ktoré je následníkom mini DisplayPort-u, konektora slúžiaceho k prenosu digitálneho audio-vizuálneho rozhrania. Od roku 2016 bol ale úplne nahradený konektorom USB-C.

Rozdiely v parametroch mezi USB-C 3.1, Thunderbolt 3 a USB 2.0

Poučka: Ak je kábel zakončený konektorom USB-C, neznamená to, že je formátovaný na rozhranie Thunderbolt 3 (a naopak). Jednoducho môžeme zoradiť jednotlivé konektory podľa rýchlosti prenosu: USB 3.1 Gen1 +, USB 3.1 Gen 2, Thunderbolt 3, pričom prvé začína na rýchlosti 5 Gb/s, a každý ďalší ju má dvojnásobnú. Na rozdiel od USB-C 3.1 vyžaduje rozhranie Thunderbolt 3 aj špeciálne káble (v našej ponuke sú vždy označené priamo v názve ako „Thunderbolt 3“).

USB vs USB-C vs Thunderbolt 3


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *