Nabíjačky Qualcomm QC a Power Delivery – poznáte rozdiel?

Kedysi mali chytré telefóny batérie, ktoré disponovali kapacitou ani nie 2000 mAh. Pre komfortné nabíjanie takej batérie stačia bežné nabíjačky, ktoré používajú dobíjací prúd obvykle 1A. S jednoampérovou nabíjačkou ste dobili iPhone 4 pomerne ľahko a rýchlo. Rovnakú nabíjačku však Apple pribaloval ešte k iPhonu XS. Iste ste sa stretli s tým. že pri tomto prúde sa batéria dobíja niekoľko hodín, čo pre môže byť pre niekoho skutočne nekomfortné a vyhľadáva tak rýchlejšie nabíjačky. Poznáte však rozdiel medzi Qualcomm QC a Power Delivery technológiou rýchleho nabíjania?


Qualcomm QC a Power Delivery zrýchli nabíjanie na maximum

Qualcomm Quick Charge a Power Delivery sú jedny z mnohých protokolov pre rýchle nabíjanie, s ktorými sa môžeme dnes stretnúť. Možno by bolo dobré na úvod povedať, kde sa ktorý z týchto protokolov pre nabíjanie používa.

Odkiaľ tieto štandardy pochádzajú?

Quick Charge vytvorila známa firma Qualcomm, ktorá dodáva tiež iné komponenty pre mobilné zariadenia. Protokol sa používa najčastejšie vo verzii 2.0 alebo 3.0. Existuje už aj 4. verzia tohto protokolu, ktorá dokáže zvýšiť rýchlosť nabíjania až 2,5x oproti normálnej nabíjačke. Qualcomm Quick Charge používajú inteligentné telefóny a tablety od značiek ako je Samsung, Xiaomi, LG a ďalšie telefóny zvyčajne so systémom Android.

Power Delivery je protokol, za ktorého vývojom stojí Apple a pochopiteľne ho tak používajú nabíjačky pre jeho „jablčné“ zariadenia. Vďaka nemu môžete svoje zariadenia dobíjať s vyššou rýchlosťou, pri výkone nabíjačky minimálne 18W. Môžete však tiež použiť silnejší adaptér. Power Delivery sám rozpozná, ako má prúd prispôsobiť, aby zariadenie nezničil. Rýchle nabíjanie s Power Delivery je podporované už od iPhonu 8 a 8 Plus. Všetky nasledujúce zariadenia teda tento typ nabíjania podporujú tiež.

Ako kúpim nabíjačku, ktorá dokáže Qualcomm QC a Power Delivery?

To je potrebné si dobre postrážiť v popise produktu. Väčšina rýchlych nabíjačiek je označovaná, že spĺňa Qualcomm Quick Charge. V jej detailnom popise sa dočítate, že vie aj ďalšie štandardy, ako práve Power Delivery (často sa označuje tiež ako „Apple protokol pre nabíjanie“ alebo „kompatibilný s rýchlym nabíjaním Apple„). Jednoducho povedané – väčšina nabíjacích adaptérov podporuje všetky rýchlonabíjacie štandardy.

Ak však je spomenutý len Qualcomm QC, a Power Delivery nie je v popise uvedený, je veľmi pravdepodobné, že iPhone alebo iPad s touto nabíjačkou s vysokou rýchlosťou nenabijete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *