Pozor na nafúknutú batériu v iPhone, môže zhorieť alebo zničit displej

iPhony sú kvalitné stroje, ktoré vydržia mnoho rokov. Bežne dnes vidíme šesťročné modely 5S a 6, ktorých sa ich majitelia nechcú vzdať, pretože viac-menej fungujú tak ako majú. Už to síce po tých rokoch nie je tak perfektné ako na začiatku, ale zvyk je zvyk. Najväčší problém však predstavujú staré batérie,u ktorých dochádza okrem poklesu kapacity tiež k celkovému opotrebeniu, čo môže spôsobiť aj ich nafúknutie. V takom stave potom môže akumulátor spôsobiť viac starostí, ako sa zdá.

Starý iPhone - nafouknutá baterie
Nafúknutie batérie je očividné, v tomto prípade prehla displej smerom von

Prečo sa batéria nafúkne? Je to chemická reakcia

V tzv. Li-ion batériách je obsiahnutá zlúčenina lítia, ktorá sa vyznačuje vysokou hustotou energie, malým pamäťovým efektom a nízkou mierou samovybíjania. V prenosnej elektronike, telefónoch a tabletoch sa obvykle používa druh „LIB“ na báze oxidu lítneho a kobaltu, ktorý umožňuje uchovať veľké množstvo elektrickej energie v relatívne malých článkoch.

iPhone - vyhořelá baterie
Táto batéria už dlho nadsluhovala a v telefóne se prehrievala

Na druhú stranu ale predstavuje bezpečnostné riziká v prípade, ak batériu (hoci málo) poškodíte. Pre bežného používateľa, ktorý sa nepúšťa do domácich opráv, je takéto riziko nulové, batériu totiž poškodíte bez otvorenia iPhonu len veľmi ťažko. Problém tak pre väčšinu ľudí nastáva až v prípade, keď batérie „zostarne“. Nemusí sa to stať u všetkých, avšak približne u 70% batérií dôjde k nafúknutiu po 2,5 až 5 rokoch.

Výmena batérie iPhonu na počkanie v OC Olympia alebo na Palackého třídě

Ako poznať, že se batérie v iPhone nafukuje

Časovo nemožno určiť s presnosťou, kedy sa batéria nafúkne, pretože to záleží na mnohých faktoroch, ako napr.:

  • Či bola batéria správne vyrobená: Výrobné procesy majú určité bezpečnostné normy, ale chybička sa môže pritrafiť.
  • Ako silný pád zažil telefón: Telefón proste padá, a ak zažil aj brutálny pád, pri ktorom ho udržala pokope len vôľa božia, mohlo dôjsť k poškodeniu základnej dosky alebo k uvoľneniu niektorého komponentu. Áno, telefón však môže po páde správne fungovať a následky sa môžu prejaviť až neskôr.
  • V akom prostredí iPhone používate: Ak je iPhone na stavbe alebo v inom prašnom prostredí, môžu dnu preniknúť nečistoty a usadiť sa na základnej doske a ďalších komponentoch, a napomáhať tak zahrievaniu telefónu. V prípade väčších nečistôt môže dôjsť aj k defektom na batérii (budú na nej pretlačené miesta).
  • Či ste telefón utopili alebo namočili: Ak telefón namočíte (polejete, spadne do snehu, siahnete naň mokrou rukou pri umývaní riadu a pod.), môže sa voda dostať dovnútra. Telefón sa potom správa „čudne“ alebo sa priamo vypne. Ak sa voda dostane do nesprávneho miesta základnej dosky alebo na konektor batérie, môže skratovať dosku alebo vyradiť batériu, pričom môže dôjsť aj k nafúknutiu.
  • Akej teplote mobil vystavujete: Aj vysoká teplota môže batériu iPhonu zničiť, čo platí najmä v letnom období. Odloženie mobilu na miesto, ktoré je doslova grilované priamym slnkom, rozpáli hliníkové telo iPhonu na ešte vyššiu teplotu, čo môže v z dlhodobého hľadiska batérii uškodiť. Pri výrobe sú síce testované pri 150 ° C, ale človek nikdy nevie …
  • Ako často iPhone nabíjate: Nabíjanie má zásadný vplyv na kondíciu batérie. Pokiaľ ju nabíjate raz za tri dni, vydrží dlhšie; ak je však pripojená k nabíjačke 5x denne a k tomu ešte non-stop v aute kvôli navigácii, pravdepodobne vypovie službu podstatne skôr.
Nafouklá baterie, iPhone
Nafúknutá batéria v iPhone 6

Všeobecne môžete podľa stavu displeja posúdiť, či sa batéria v iPhone nafukuje alebo je v poriadku. Ak sa vám zdá displej nadvihnutý, alebo že v niektorom mieste „pruží“, prípadne sa „odlepuje“, môže byť na vine práve nafúknutá batéria. Najčastejšie bude displej nadvihovaný na ľavej strane (naľavo od home buttonu) alebo uprostred, kde je umiestná batéria.

Mohlo by vás zaujímať: Čo robiť, keď vám iPhone spadne do vody

Na batériu netlačte!

Ak usúdite podľa nadvihnutého displeja, že sa batéria nafúkla, rozhodne sa nesnažte displej zatlačiť späť! Displej nie je k telu telefónu prilepený, takže aj tak v pôvodnej polohe držať nebude, a stláčaním nafúknutej batérie môže dôjsť k jej poškodeniu. V lepšom prípade sa iPhone vypne, v horšom sa môže z batérie zadymiť, a pri úplnom extréme začne horieť. Obhorené vnútro iPhonu sa často síce nevidí, ale občas sa ten pohľad naskytne.

Posledný prípad je naozaj len výnimočný, a oveľa častejšie podstupujú takéto riziko technici, ktorí batériu menia, než ako samotný používateľ. Demontovať z iPhonu nafúknutý akumulátor je oveľa ťažšie ako nepoškodený, a musí sa dbať na zvýšenú opatrnosť, inak by mohol prísť k ujme nielen techník.

Mohlo by vás zaujímať: Že je iPhone 7 vodotesný? Pozrime sa, koľko vydrží

Kedy je čas batériu v iPhone vymeniť

Ak sa na to pozrieme všeobecne, správny čas na výmenu batérie je po 2 – 2,5 rokoch, kedy po každodennom fungovaní jednoducho stráca svoju kapacitu aj efektivitu. iPhone sa potom začína vypínať pri nižších teplotách, vydrží pol dňa namiesto celého, percentá rýchlo klesajú a pod. Ak používate telefón len na volanie a SMS, takže ho stačí nabíjať raz za dva dni, batéria môže po fyzickej stránke vydržať aj o dva roky dlhšie.

Najlepšie spoznáte nafúknutú batériu podľa spomínaného nadvihovania sa displeja, ktorý bude nafúknutou batériou vytláčaný. Aj v prípade malého pádu potom môže displej jednoducho prasknúť, pretože je neustále pod tlakom, a akýkoľvek ďalší otras ho zaťažuje. Aktuálne je najrizikovejší iPhone 5 / 5S / 5C, iPhone 6/6 Plus a iPhone 6S / 6S Plus s pôvodnou batériou. Takže ak nejaký z nich vlastníte, nechajte si batériu aspoň preventívne skontrolovať.

 

Ako ďalej? Pravidelne pre vás pripravujeme magazín zo sveta Apple

Výmena batérie v iPhone na počkanie v OC Olympia alebo na Palackého třídě

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *